>


Manuálna lymfodrenáž

Manuálna lymfodrenáž je kráľovná medzi jemnými dotykovými technikami. Slovo drenáž znamená "odvod tekutiny". Hebučký púder namiesto olejčeka zaručí, že terapeut veľmi nežnými hmatmi a hladením pohybuje kožou, pod ktorou sú ukryté lymfatické cievy.

Masáž lymfatického systému je účinná pri ošetrovaní opuchov (edémov), celulitídy, jaziev a pokožky všeobecne. Podporuje detoxikáciu organizmu, zvyšuje imunitu a pomáha pri migrénach aj kŕčových žilách alebo chronickej únave.
Manuálna lymfodrenáź je liečebná masáž, ktorá pôsobí na lymfatický systém. V porovnaní s klasickou masážou sa jedná o veľmi jemnú masáž, pozostávajúcu z pomalých pohybov a má výrazný upokojujúci účinok. Nepracuje sa so svalmi, ani neobsahuje žiadne hĺbkové hmaty. Je zameraná na cielený posun a zrýchlenie lymfy v tele. Celá masáž je veľmi upokojujúca, pomalá, zmyselná s výrazne sedatívnym účinkom. Často sa pri nej stane, že zákazník počas nej aj zaspí.
Pomocou tejto metódy sa z tela odplavuje prebytočná tekutina a odpadové látky, čím sa organizmus detoxikuje a posilňuje sa imunitný systém. Pôsobí preventívne na lymfatický systém, zlepšuje jeho funkciu a urýchľuje odtok únavových a odpadových látok z tela. Výlučne táto masáž dokáže pozastaviť a viditeľne zmierniť celulitídu.
Lymfodrenáž je nielen liečebnou fyzikálnou metódou odstraňujúcou opuchy, ktoré vznikajú jednak primárne (vrodené) a sekundárne (následkom operácie, zápalu a ožiarenia, ale je i metódou rehabilitačnou a rekondičnou.
Účinne sa tiež začína aplikovať u športovcov, kde pri výkone dochádza k preťaženiu pohyblivého aparátu najmä svalov a kĺbov.


Ako pomáha lymfatická masáž?

Pri tejto masáži sa vyprázdnia postupne všetky uzliny na tele. Lymfa je vháňaná špeciálnymi hmatmi práve do nich. Zvyšuje sa jej prietok kapilárami, zrýchľuje sa činnosť celého systému. Prichádza k očisťovaniu a detoxikácii. Lymfatickou masážou sa tok lymfy zrýchľuje asi 10.-krát viac ako v pokojovom stave. Masáž má veľmi sedatívny účinok a ako jediná masáž sa môže podávať aj športovcom okamžite po športovom výkone. Veľmi vhodná je napríklad pri bežnej „svalovici“, opuchoch končatín, ťažkých nohách a podobne.


Čo je lymfa?

Bezfarebná, číra tekutina nachádzajúca sa v lymfatickom systéme. Vzniká z krvi a medzibunkovej tekutiny. Môžeme ju prirovnať ku krvnej plazme – obsahuje vodu, draselné a sodné soli, biele krvinky, cukry, tuky, bielkoviny. Našim telom denne pretečú dva až tri litre lymfy, z toho 60 až 80 % v podkoží. Je to vlastne čistička organizmu. Ak pijeme málo tekutín, lymfa a krv sú zahustené. Lymfa v takom prípade nedostatočne čistí a krv je málo okysličená. Bunky vypúšťajú do medzibunkového priestoru produkty látkovej výmeny, odpad, jedovaté zvyšky po liekoch a podobne. Lymfatickým systémom sú tieto produkty nasávané a odvádzané do uzlín na prečistenie. Lymfatický systém teda predstavuje v našom tele čosi ako kanalizačné potrubie.
Cievy lymfatického systému sú hladké a toku lymfy pomáha iba kostné svalstvo, dýchanie, peristaltika čriev, záchvevy tepien. Lymfomasážou sa prietok lymfy zrýchli až 5-násobne po dobu 24 hodín. Deje sa tak i napriek tomu, že lymfomasáž je veľmi jemná, ktorá sa robí pomaličky, v presných bodoch s nasmerovaním toku do hlavných lymfatických uzlín. Práve do vyprázdnených lymfatických uzlín sa lymfatická tekutina počas masáže usmerňuje.
Následne sa v hrudnom miazgovode vlieva do krvného toku.
Tok lymfatického systému nie je riadený srdcom ako je tomu u krvného obehu. Malé lymfatické vlásočnice a cievy nemajú ani chlopne na usmernenie toku lymfy. Tie sa nachádzajú až vo veľkých lymfatických cievach. Pohyb lymfy je závislý väčšinou od pohybu svalov, ktoré zmrštením a natiahnutím lymfu posúvajú. Sú tu aj iné faktory, no „svalová pumpa“ je tým najdôležitejším. Ak sa málo pohybujeme, lymfa prúdi len veľmi pomaly a rôznymi smermi. Môžu vznikať zápaly lymfatických uzlín hlavne na krku, podpazuší a v podbruší, kde sú sústredené najviac. Uzliny sú zanesené nedostatočným očistením a mnohými splodinami z tela. Môžu vznikať zápaly, ekzémy, zvýšená únava...


Indikácie masáže - kedy je masáž vhodné vykonávať:


Kontraindikácie masáže - kedy je masáž nevhodné vykonávať:

  1. Kontraindikácie absolútne:

    • doteraz neliečené alebo nedoliečené malígne ochorenia (rakovina)
    • akútna bakteriálna alebo vírová infekcia
    • akútne horúčkovité stavy
    • akútne žilové ochorenia
    • eryzipel
    • ochorenia ľadvín a pečene
    • pri ľavo i pravostrannom srdcovom zlyhávaní
    • zelený očný zákal (glaukom)
    • patologické tehotenstvo
    • neošetrené kožné ochorenie
    • nejasné brušné bolesti
  2. Kontraindikácie relatívne:

    • astma bronchiale
    • zvýšená kompenzovaná hypertenzia
    • bolestivá alebo silná menštruácia obličková
    • pečeňová a srdečná nedostatočnosť
    • ochorenia štítnej žľazy